20 września 2013 Wernisaż wystawy malarstwa Moniki Fejes pt: Situation

Situation
Status, connection, position, circumstances, stage, reality, intuition. 
Between us, simply. 
Paintings from the invisible.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
I am a Hungarian artist living in Krakow for the last 4 years. Moving to Krakow changed my live. I've met some wonderful people here and I've discovered a lot about the world. I've discovered a lot about me. I am still learning about the differences, language for one (Oh my God!) and I see a lot of similarities. I've always been fescinated by the human being; the soul, the body, the feelings. You will understand, I am a woman. My paintings, art books and drawings talk about it. Visualizing inside, simply showing complex contradictions and expressing joy or passion or sadness; just as life which passes by. I like simplicity although things are never complicated, but we are. So I will always have new inspiration to visualize, to create. 

Monika Fejes
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sytuacja
Stan, relacja, położenie, okoliczności, proces, rzeczywistość, intuicja. 
Po prostu pomiędzy nami. 
Obrazy z niewidzialnego.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jestem artystką z Węgier mieszkającą w Krakowie od 4 lat. Przeprowadzka tutaj zmieniła moje życie. Poznałam wspaniałych ludzi, nauczyłam się wiele o świecie, a także o samej sobie. Ciągle poznaję różnice (język - o mój Boże!), ale widzę także wiele podobieństw.

Zawsze byłam zafascynowana ludzkim bytem - duszą, ciałem i uczuciami. W końcu jestem kobietą. Moje malarstwo, książki artystyczne, rysunki opowiadają właśnie o tym. Pokazują wnętrze, prostotę w zbiorze różnych sprzeczności, a czasem przedstawiają radość, pasję czy smutek i tak samo jak życie przemijają. Lubię prostotę choć nic nigdy nie jest tak skomplikowane, jak my jesteśmy. Dzięki temu zawsze będę mieć nowe inspiracje do tworzenia. 

                                                                                                            Monika Fejes


Będzie to nasza pierwsza wystawa po wakacjach, w nowym roku akademickim, a także pierwsza, indywidualna wystawa zagranicznego artysty w Onamato. 


rozwiń
05 września 2013 ONA MA WAKACJE
Do 5 września jesteśmy na wakacjach :) Do zobaczenia!


rozwiń
26 lipca 2013 Wernisaż wystawy zbiorowej KOHERENCJA

Koherencja oznacza spójność, łączność. Termin ten nieprzypadkowo stanowi hasło zbiorowej prezentacji malarstwa. Różnorodne poszukiwania artystyczne skupiają się wokół jednej idei- jest nią natura, pojmowana jako szerokie spektrum zjawisk, swoista harmonia kontrastów. Indywidualne postawy twórcze znajdują wyraz w bogactwie środków ekspresji. Artyści czerpią inspirację ze złożonej struktury świata- zagłębiając się w jego materię poszukują tego, co pierwotne, uniwersalne, odwieczne.

Izabela Gajewska

Urodzona w 1981 roku w Krakowie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 2007 otrzymała dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia wraz z aneksem z zakresu rysunku zrealizowanym w pracowni adj. Bogusławy Bortnik-Morajdy. W roku 2011 ukończyła Studium Pedagogiczne przy ASP w Krakowie. Autorka sześciu wystaw indywidualnych, brała udział w ekspozycjach grupowych w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem.

Teresa Szyngiera

Urodzona w Makowie Podhalańskim w 1978 r. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 2004 otrzymała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Ukończyła także Studium Pedagogiczne przy ASP w Krakowie. W roku 2002 przebywała na stypendium w Glasgow School of Art w Szkocji. W 2011 roku ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Adama Wsiołkowskiego.

Yvette Janecki

Urodzona w 1983 roku w Christchurch, w Nowej Zelandii. Przebywała tam do 1991r. Po powrocie do Polski zamieszkała w Sopocie. Liceum Sztuk Plastycznych ukończyła w Gdyni - Orłowie. W latach 2005/2006 studiowała malarstwo w Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie pod kierunkiem prof. Italo Bressan. W latach 2006 - 2011 kontynuowała, od drugiego roku, studia w ASP w Krakowie. W 2011 Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego.

 

Koncepcje artystyczne:
Izabela Gajewska

Naturę postrzegam przez pryzmat istoty ludzkiej i jej miejsca we Wszechświecie. Interesuje mnie swoiste zakorzenienie człowieka między dwiema sferami- ziemią (kojarzoną ze światem materii, oparciem, ostoją) oraz niebem (pojmowanym jako pierwiastek duchowy, nieskończoność, tajemnica). W poszukiwaniach malarskich zgłębiam symboliczne znaczenie poszczególnych ogniw Natury-Wszechświata, odwołując się m.in. do pejzażu, szeroko rozumianej figuracji oraz czerpiąc inspirację ze starych mitów o powstaniu świata.
Sara Riley- Smith
Moim tematem i inspiracją jest natura jako podlegająca zmianom, pełna energii i ostatecznie optymistyczna siła. Nie staram się oddać dokładnego wyglądu kwiatu, liścia lub krajobrazu ale uchwycić odczucie chwili; pąki, które się rozwiną i staną liśćmi, potem opadną i ulegną rozkładowi, deszcz który zmywa pozostałości dnia i wyblakłe płatki kwiatu wiśni, słońce lub księżyc odbite w wodzie. Za pomocą: farby olejnej, pędzla i ołówka, pasteli oraz akwareli nakładam cienkie warstwy koloru, każda z nich odkrywa lub zakrywa, to co przeminęło, poprzez każdą interwencję zmieniając płótno, aż pojawi się subtelny, lecz wielowarstwowy obraz.
Teresa Szyngiera
Moje korzenie wywodzą się z pejzażu – rozumianego jako pierwiastek „pierwotnej natury”. Sieć zależności natury, sprowokowała mnie do zagłębienia się w strukturę świata. Prace – stanowią próbę wniknięcia w świat materii. Interesuje mnie zwłaszcza moment wyłaniania formy. Dialog pomiędzy kosmosem a chaosem, gdzie każdy z istniejących elementów podlega nieustannym przemianą. Podobnie jak samo życie, które odkrywamy na drodze ciągłych transformacji. Wyraźnie zaznacza się obecność wzoru, jako struktury uporządkowanej – geometryczny pierwiastek natury.

rozwiń
27 czerwca 2013 Wakacyjne Kursy Artystyczne - Onama To Lato!

ONAMA TO LATO - Wakacyjne kursy artystyczne!

Spędzasz wakacje w Krakowie? Szukasz dla siebie ciekawego zajęcia? Przyjdź do nas – to jedyne miejsce w naszym mieście gdzie masz szansę wykonać swoją pierwszą pracę w tradycyjnej technice grafiki warsztatowej, ulepić pierwszą w życiu ceramikę, która zostanie wypalona w specjalnym piecu, namalować obraz, nauczyć się projektowania 2D i 3D lub szlifować swoje dotychczasowe umiejętności. Poznasz od podstaw pracę artysty-grafika, artysty-ceramika, artysty-malarza, artysty-projektanta 2D i 3D!

Co będziemy robić?

Wykonamy matryce na cynkowych blachach lub linoleum, odbijemy na prawdziwej prasie swoje dzieła, przemierzymy Kraków w poszukiwaniu ciekawych zakątków do malowania, ulepimy swoją pierwszą ceramiczną pracę, zaprojektujemy własny level do gry!

Więcej informacji: 

www.onamato.pl/kursy oraz

https://www.facebook.com/events/467659409978789/ - kurs ceramiki / 8-12 lipca

https://www.facebook.com/events/149086755280134/ - kurs grafiki warsztatowej / 15-19 lipca

https://www.facebook.com/events/206297062856730/ - kurs rysunku i malarstwa / 22-26 lipca

https://www.facebook.com/events/154833281371442/ - GRY WIDEO - ABC GRAFIKI 2D i 3D / 29 lipca - 2 sierpnia

https://www.facebook.com/events/472267412855197/ - kurs rysunku i malarstwa (AKT) / 5-9 sierpnia

https://www.facebook.com/events/168109800026926/ - kurs grafiki artystycznej / 12-16 sierpnia

 

Zapraszamy - spędź wakacje z nami, spędź je kreatywnie!

rozwiń
23 czerwca 2013 Koncert Annalie Wilson - 23 czerwca godz. 20.30.

23 czerwca godz. 20.30 zapraszamy na kameralny koncert Annalie Wilson w Galerii Onamato. Autorskie piosenki Annalie - poetycka miksturą popu, piosenki aktorskiej i folku - zabrzmią w otoczeniu obrazów i grafik krakowskich artystów.
Zapraszamy!
Annalie Wilson (Londyn) - wokal, instrumenty klawiszowe
Szymon Piotrowski (Kraków) - perkusja, instrumenty perkusyjne
Wstęp: 10 zł
Bilety dostępne w Galerii Onamato (ul. Bracka 7/4, II piętro, czw.-sob. godz. 12-19) 
"Wilson displays the honesty and candor of Feist as well as the melancholic tone of Norah Jones’ debut Come Away With Me. In a word, it’s poetic." - Sonic Eclectic
"An old-school songwriter with a contemporary voice and a magnetic stage presence" - Fairsharemusic
We would like to invite you to Onamato Gallery in Krakow to take a part in mixture of folk, drama and folk songs surrounded by graphics and paintings of young artists.
Annalie Wilson (Londyn) - vocal, piano
Szymon Piotrowski (Kraków) - drums, percussions
Tickets: 10 zł
Tickets available in Onamato (ul. Bracka 7/4, II 2nd floor, Thu.-Sat. 12-19)

rozwiń
14 czerwca 2013 hybrydy, mutacje, odmieńcy - wernisaż wystawy technik fotograficznych studentów Grafiki

Studenci i Absolwenci Grafiki, Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Galeria ONAMATO serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy fotografii pt. HYBRYDY, MUTACJE, ODMIEŃCY w dniu 14 czerwca 2013 o godz. 19.00.

Wystawę można będzie odwiedzać między 14 VI a 3 VII 2013.

Wydarzenie odbędzie się w ramach programu wystaw: WYDZIAŁ SZTUKI W MIEŚCIE, którego organizatorem jest Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Kalendarium wydarzenia znajdzie się pod adresem: http://wydzialsztuki.up.krakow.pl/
HYBRYDY, MUTACJE, ODMIEŃCY, to tytuł wystawy prezentującej fotografie powstałe w "warsztacie grafika". Dzięki zastosowaniu współczesnych i historycznych fotograficznych technik specjalnych, otwartości na eksperyment oraz doświadczeniom zdobytym w pracowniach grafiki warsztatowej powstały obrazy łączące cechy przynależne różnym dziedzinom sztuki.
Uczestnicy:
Piotr Bednarski, Agnieszka Bracha, Paulina Dominik, Daria Florczak, Paulina Frydrych, Marta Kalęba, Paweł Kawa, Jagoda Kubiela, Paulina Kozub, Teresa Kutkowska, Ewa Michalska, Beata Mryczko, Jakub Pinkowski, Agnieszka Sajak, Natalia Sienkiewicz, Daniel Szymonowicz, Kamila Turek, Magdalena Wanat, Monika Wierzbicka,

kurator: Beata Długosz

rozwiń