22 lutego 2013 Wernisaż Agaty Żołądź pt: Lumbago - malarstwo i grafika

Ból okolicy lędźwiowej, często nazywany jakże ładną, dźwięcznie brzmiącą nazwą: "lumbago", już sam w sobie tak miły w wydźwięku nie jest. Zazwyczaj silny, przenikliwy i trudny do zniesienia, nie daje o sobie zapomnieć przy najmniejszym ruchu mięśni. Możliwe jest znalezienie pozycji niebolesnej, chwilowej obietnicy ucieczki, zdradliwego jednak schronienia, w którym nie można przeczekiwać zbyt długo, aż ból samoistnie zniknie. Problem jest wielki jak góra kamieni, i równie jak ona jałowa, bo jak dotąd, mimo iż doświadcza go w swoim życiu 60-80% ludzi, jego przyczyny nadal nie są dostatecznie poznane. Zdaje się jednak, że o wiele prawdziwiej pisze o tym poeta Kamil Brewiński, w swoim wierszu - niespodzianka - "Lumbago", który swoją treścią stanowi wspólny mianownik dla wszystkich, tak rożnych prac, które można będzie zobaczyć na wystawie.

Moja sztuka to sposób zrozumienia otaczającej rzeczywistości, próba zamknięcia świata w formie obrazu, w więzieniu nieruchomej płaszczyzny, tak by już bardziej uchwytna, stała się zarazem i bardziej zrozumiała. Jest to język, który cały czas ewaluuje szukając swojej najwiarygodniejszej postaci. Rezultatem jest często odważna, krzykliwa w formie i kolorach kompozycja pełna symboli, powstająca w trudzie i wcale nie łatwo dająca się przeżuć i wypluć w postaci obrazu, grafiki czy filmu.

AGATA ŻOŁĄDŹ - Urodzona w 1987 roku w Tarnowie. Obecnie jest studentką czwartego roku na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Stanisława Wejmana. W roku 2012 otrzymała stypendium w ramach programu Sokrates Erasmus na Universidad de Castilla la Mancha, Hiszpania. Zajmuje się grafiką warsztatową, filmem animowanym i malarstwem.

Kamil Brewiński

"Lumbago"

 brzydka jak noc więc lumbago przezwana ciemno 

pod swoją osłoną z ogrodu kradnie róże 

boimy się jej twardych nierównych paznokci 

boimy się że z tego wyrośnie i róże 

które zniosła zgasną a kto zastąpi chłopców 

jeśli nie skręt palców którym rozpala róże 

i ciepłe jeszcze dostarcza przez prześwit w oku 

nasza oddana lumbago nasz kamień z serca 

Wydarzenie na Facebook'u:

https://www.facebook.com/events/276363922483049/

22 luty godz. 19.00. - ZAPRASZAMY !

rozwiń
14 lutego 2013 MUZYKA DO NIEMYCH FILMÓW vol. 6 / DUCH / Światła Wielkiego Miasta z Charlie Chaplinem w roli głównej

DUCH specjalnie z okazji WALENTYNEK zagra wyjątkowy koncert. Zapraszamy w czwartek o godz. 20

Tym razem zespół wykona muzykę skomponowaną przez Piotra Aleksandra Nowaka do romansu „Światła wielkiego miasta” w reżyserii Charliego Chaplina, który zagrał również główną rolę w filmie.

Grupa DUCH powstała w 2010 r. Od tego czasu zdobywa uznanie i wyróżnienia w konkursach, na festiwalach i koncertach.
Wystąpili m.in. na antenie TVP2, w Studio im. Agnieszki Osieckiej na antenie Radiowej Trójki, na scenach festiwalowych (Duża Scena SlotArt Festiwal 2012, Slot Fest "O Wschodzie", Festiwalu Rozstaje 2011, Warsaw Music Week 2012).
Jest to jeden z niewielu - jeśli nie jedyny – w Polsce zespół, który koncertuje z tego typu materiałem hipnotyzując podczas koncertu tak tajemniczą muzyką, jak i klimatycznym obrazem.

Start: godz.20:00
Wstęp: 18 zł - bilet normalny; 28 zł - bilet dla pary
(w cenie biletu wliczona kawa/herbata + poczęstunek)

PROMO VIDEO z wcześniejszych pokazów:
http://www.youtube.com/watch?v=M6NZnvdGdTI
Więcej info:
http://www.facebook.com/DUCHpl

ZAPRASZAMY PARY I NIE TYLKO !!!
ILOŚĆ BILETÓW OGRANICZONA 

  
rozwiń
08 lutego 2013 Wernisaż wystawy grafiki Katarzyny Reguckiej - Surmacz pt: Pomiędzy


Serdecznie zapraszamy 08 lutego o godz. 18.00 na wernisaż wystawyKatarzyny Reguckiej-Surmacz

Króciutki moment teraźniejszości zatrzymany w klatce filmu. To przede wszystkim on jest elementem pomiędzy przeszłością, a nikomu nie ukazującą oblicza przyszłością. To z nim wiążą się nasze emocje, gorsze czy lepsze wspomnienia. Linoryty, znajdujące się na wystawie, ukazują ten właśnie moment. Są inspirowane fotografiami z rodzinnych albumów, co nadaje im dość osobisty charakter. Prace te to również próba połączenia dwóch różnych dziedzin – grafiki warsztatowej oraz ilustracji.

Katarzyna Regucka 
Urodzona w 1987 roku w Krakowie. Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Sztuk Plastycznych w Krakowie. W 2012 roku obroniła dyplom pod kierunkiem prof. Bogdana Migi, w pracowni drzeworytu na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się głównie grafiką oraz ilustracją. Poza tym rysuje, maluje, projektuje i fotografuje. Tematem wiodącym jej prac jest człowiek.


rozwiń
31 stycznia 2013 DUCH - muzyka do niemych filmów
 • MUZYKA DO NIEMYCH FILMÓW vol. 5: DUCH zagra ponownie muzykę na żywo do Dr. Jekyll & Mr. Hyde !

  ---------------------------------------------
  DUCH kontynuuje cykliczną serie z muzyką filmową w krakowskiej galerii ONAMATO. Zespół ponownie zagra kompozycje autorstwa Stanisława Jana Klemensa Słowińskiego do filmu Dr. Jekyll & Mr. Hyde (reż. John S. Robertson, 1920 r.).

  Grupa od kilku lat zdobywa uznanie i wyróżnienia w konkursach, na festiwalach i koncertach. Wystąpili m.in. na antenie TVP2, w Studio im. Agnieszki Osieckiej na antenie Radiowej Trójki, na scenach festiwalowych (Duża Scena SlotArt Festiwal 2012, Slot Fest "O Wschodzie", Festiwalu Rozstaje 2011, Warsaw Music Week 2012).

  Jest to jeden z niewielu - jeśli nie jedyny – w Polsce zespół, który koncertuje z tego typu materiałem hipnotyzując podczas koncertu tak tajemniczą muzyką, jak i klimatycznym obrazem.

  PROMO VIDEO:
  http://www.youtube.com/watch?v=M6NZnvdGdTI

  Więcej info:
  http://www.facebook.com/DUCHpl

  Start: g.19:00
  Wstęp: 15 zł.

  ZAPRASZAMY !!!!

rozwiń
25 stycznia 2013 Wernisaż wystawy Marcina Andrzeja Telegi pt: Wieczna tęsknota

Serdecznie zapraszamy 25 stycznia o godz. 18.00. na wernisaż wystawy Marcina Andrzeja Telegi

Marcin Andrzej Telega

Urodzony w 1976 roku w Przeworsku. Profesjonalną edukację artystyczną rozpoczyna w roku 1991 w Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie (profil meblarstwo artystyczne). Od zakończenia szkoły średniej tj. 1996 pracuje jako renowator mebli antycznych. W roku 2001 rozpoczyna studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale malarstwa. Studia i praca dyplomowa (w roku 2007) pod kierunkiem prof. Stanisława Rodzińskiego. 
Od czasu zakończenia studiów zajmuje się malarstwem sztalugowym, głownie w technice olejnej.


rozwiń
11 stycznia 2013 Wernisaż prac Mikołaja Rejsa pt. Urban Chapels

Zapraszamy na wernisaż 11 stycznia 2013 roku o godz. 19

Wystawa prezentuje cykl obiektów, które następnie będą umieszczane w przestrzeni publicznej. Obiektami są szuflady przekształcone w swoiste kapliczki. W szufladach będą się znajdować informacje, obrazy, instalacje itp. Projekt ma angażować w przyszłości wielu twórców. Kapliczki będą mogły być osobistymi miejscami ich autorów w przestrzeni publicznej we wnętrzu których może być przekaz dedykowany dla wybranego grona odbiorców. Każdy obiekt będzie posiadał swoje koordynaty (mogą być niejawne), na których podstawie będzie znana ich lokalizacja.

Mikołaj Rejs (1984) – zajmuje się fotografią a od końca lat 90-tych również sztuką ulicy. Jego prace powstają przeważnie w przestrzeniach postindustrialnych. Uczestnik licznych imprez graffiti i street artu (m.in. Meetings of Styles, Lublin 2011 i 2012; Street Art Festival, Katowice 2011; Lubelski Festiwal Graffiti, Lublin 2010; Outline Colour Festiwal, Łódź 2009, Brain Damage, Warszawa 2003). Współtwórca projektów artystycznych i edukacyjnych (Dzień ze sztuką, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie 2012; polsko-ukraińsko-mołdawski projekt Artdrome, Ługańsk 2012; Between the Wall, Legnica 2012, Drogi do wolności, MOCAK 2011). Jego prace małoformatowe oraz fotografie były pokazywane na licznych wystawach zbiorowych, m.in. na wystawie „Bonarka” w Centrum Sztuki Wpółczesnej, Kraków 2004; „Graffiti vs Street Art” w Lubelskiej Zachęcie (2011).

rozwiń